• Home
  • Aktualności
10 zasad projektowania łazienek typu premium
10 zasad projektowania łazienek typu premium

10 zasad projektowania łazienek typu premium

20.04.2016

Współpraca z uznaną firmą architektoniczną zaowocowała powstaniem 10 zasad projektowania łazienek typu premium.
W celu opracowywania rozwiązań dla wysokiej klasy toalet, Tork, marka grupy SCA współpracuje z Tengbom Architects, cenioną firmą zajmującą się projektowaniem wnętrz. Celem architektów było zastosowanie koncepcji marki Tork w tworzeniu współczesnej toalety. Efektem ich pracy jest 10 przewodnich zasad służacych za inspiracje przy urządzaniu łazienek. Odzwierciedleniem tej filozofii jest spektakularna toaleta "Energizing Contrasts" – energetyzująca łazienka stworzona przez firmę Tengbom.

Czym jest nowoczesna łazienka typu premium?


Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, zebrano dotychczasowe doświadczanie marki Tork i połączono siły z dwojgiem czołowych europejskich architektów. Nadia Tolstoy i Stefan Rydin z firmy Tengbom Architects przyjęli zaproszenie do współpracy, której celem było stworzenie 10 reguł będących inspiracją dla osób zainteresowanych aranżacją nowoczesnych toalet. Zamysłem twórców było opracowanie zbioru uniwersalnych porad, których odbiorcami mogą być zarówno kierownicy i właściciele obiektów jak również architekci. Efektem działań projektantów jest również koncept “Energizing Contrasts” – energetyzująca łazienka, przedstawiający praktyczne zastosowanie wszystkich 10 zasad.

"Zmienia się podejście do wyglądu łazienki. Zyskuje on nowe znaczenie. Toalety nie są już tylko postrzegane jako nieistotna przestrzeń. Stają się centralnym punktem w kreowaniu wizerunku danego obiektu. W związku z tym postanowiliśmy przeanalizować czym jest współcześnie łazienka typu premium i w jaki sposób może odgrywać większą rolę niż dotychczas", powiedział Wojciech Nizio, Kierownik Produktu w Tork. 
"To nie ostentacyjne, luksusowe zdobienia, takie jak pozłacane elementy np. zawory, stanowią o perfekcyjności łazienki. Tak naprawdę istotą jest stworzenie miejsca, które doskonale koresponduje z otoczeniem i wykracza poza spełnianie jedynie swoich podstawowych funkcji" twierdzi Stefan Rydin z Tengbom Architects.

Łazienka "Energizing Contrasts" – energetyzująca łazienka

Toaleta jest często postrzegana przez kierowników i właścicieli, jako miejsce, które nie stanowi o jakości całego obiektu. W rzeczywistości jest to jeden z najważniejszych obszarów wpływających na ocenę gości. Nowy model łazienki jest idealnie wkomponowany w aranżację całego wnętrza i zaprojektowany tak, aby poza standardowym zastosowaniem, dostarczać gościom pozytywnej energii i przyjemnych doznań. W tym celu do aranżacji łazienki wykorzystano kontrastujące i wyszukane materiały. 
"W projektowaniu nowoczesnej, luksusowej łazienki ważne jest, aby pamiętać o podstawowych potrzebach człowieka. W ludzkim DNA zakorzenione są ślady pamięci o migoczącym ogniu czy odgłosie spadającego wodospadu. Wspomnienia te sprawiają, że jesteśmy zrelaksowani i czujemy się komfortowo", twierdzi Nadia Tolstoy z Tengbom Architects.
Nowa łazienka przestaje być tylko niewiele znaczącą powierzchnią. Przemienia się w miejsce spotkań ludzi. Wnętrze jest przestronne i przeznaczone do użytku dla wszystkich, bez względu na płeć. Zamysłem projektantów jest uprzyjemnianie gościom czasu spędzanego w toalecie.  W tym celu wykorzystane zostały pomysłowe rozwiązania, takie jak ławka będąca jednocześnie szafą grającą.

Doskonałe połączenie formy i funkcjonalności

Łazienka "Energizing Contrasts" – energetyzująca łazienka wyposażona jest w urządzenia z nowej linii Tork Image DesignTM Line wykonane ze stali nierdzewnej. Dozowniki są połączeniem formy i funkcjonalności. Zaprojektowane tak, aby harmonizować z wyrafinowanym otoczeniem. Jednocześnie dostarcza funkcjonalnych korzyści typowych dla profesjonalnych systemów dozujących. W łazience "Energizing Contrasts" widoczny jest wyraźny wpływ kontrastujących elementów wyróżniających Tork Image Design. Dzięki wykorzystaniu stali nierdzewnej dozowniki pięknie uzupełniają otoczenie. 
"Stal nierdzewna to trwały i wytrzymały materiał. Włożyliśmy dużo wysiłku, aby znaleźć idealny stopień wyszczotkowania materiału podkreślający subtelny i ciepły wystrój wnętrza łazienki. Osiągnięcie tego szczególnego efektu sprawia, że nasze urządzenia doskonale harmonizują z otoczeniem i eksponują piękno całego pomieszczenia", mówi Peter O. Johnsson, główny projektant w Tork Image Design.

10 zasad przewodnich w aranżacji nowoczesnych łazienek

Łazienka "Energizing Contrasts" – energetyzująca łazienka została stworzona w oparciu o 10 uniwersalnych zasad powstałych podczas realizacji projektu. Są to wskazówki stworzone z myślą o osobach szukających inspiracji przy projektowaniu toalet typu premium.

1. To nie tylko zwykła przestrzeń. Postrzegaj łazienkę jako coś więcej niż każdą pozostałą przestrzeń w budynku. Warto zacząć traktować ją jako istotną część wyraźnie wpływającą na całościowe wrażenia i ocenę obiektu.

2. Wybór atrybutów czystości. Higiena ma istotne znaczenie dla gości, dlatego ważne jest, aby ją akcentować przez zastosowanie odpowiednich akcesoriów.

3. Sprawne funkcjonowanie według klarownych i nieskomplikowanych reguł. Łazienka powinna umożliwiać intuicyjne użytkowanie. Niech jej układ i aranżacja stanowią naturalne, praktyczne wskazówki dla gości.

4. Naturalna przerwa w codziennym działaniu. Każda, nawet krótka wizyta w toalecie ma być satysfakcjonująca. Kluczową kwestią jest zaspokojenie potrzeb użytkowników i wybór rozwiązań działających na nich energetyzująco. 

5. Zaskakujące rozwiązania. Toalety to miejsca tworzone zwykle w oparciu o powszechnie przyjęte założenia, co sparwia, że często niewiele różnią się od siebie. Dlatego ważne jest, żeby wychodzić poza schemat, np. poprzez użycie innych materiałów poza porcelaną do wykonania umywalek.

6. Niebanalność i oryginalność. Wizyta w łazience to doskonała okazja na wywarcie na gościach wyjątkowego wrażenia.  

7. Określenie nieoczywistych potrzeb. Istnieje wiele sposobów pozwalających gościom podczas wizyty w toalecie zaspokoić nie tylko podstawowe potrzeby, ale także te, wykraczające poza standardowe. Idealna, komfortowa łazienka może dostarczać np. wrażeń towarzyskich.

8. Użycie oryginalnych i wartościowych materiałów. W wielozadaniowym świecie wizyta w toalecie powinna być pozytywnym doświadczeniem ducha i ciała. Wybór naturalnych, szlachetnych tworzyw pogłębia doznania.

9. Inteligentne utrzymanie. Wyznacznikiem nowoczesnej łazienki jest stały dostęp do artykułów higienicznych. Rozwiązania ułatwiające ciągłe monitorowanie ilości wkładów usprawniają pracę obsługi i zapewniają komfort użytkownikom.

10. Połączenie formy i funkcjonalności. Szukając rozwiązań nie należy ograniczać się do jednego z tych czynników. Istone jest zarówno sprawna i wydajna eksploatacja, jak również zapewnienie doskonałych wrażeń estetycznych.
TORK
TORK